Nigeria National Male Teams In Intensive Preparation Ahead of IHF Trophy 2022

0
169

The National Under 18 and 20 handball male teams are presently undergoing camping preparation in Lagos ahead of the IHF Trophy 2022 for Africa Zone
3 which will hold in Ivory Coast.

The two national teams coached by Coach Emeka Nnamani for the under 18 boys team and Coach Fidelis Obi, the gaffer for the under 20 boys teams are undergoing intensive training programme at the Rowe Park Sports Center in Yaba, Lagos.

Several of the players invited for national team duties were involved at the recently concluded Prudent Energy Handball Premier League 2022 and the coaches feel their fitness level ahead of the championship is in top shape.

Coach Fidelis and Coach Emeka both echoed the fact the Handball Federation of Nigeria (HFN) have been supportive and they have been having the best of camping experience for the teams respectively.

Nigeria will be participating in the IHF Trophy 2022 for Africa Zone 3 from the November 21 to the 27, 2022 which is the last for the Africa Zone.

Previous championships for the IHF Trophy 2022 for the Africa Zone were held in Harare, Zimbabwe, Moroni in Comoros, Nairobi in Kenya and very recently Conakry in Guinea.

Nigeria Under 18 Male Invited Players

1. KAREEM AJIBADE
TOJEMARINE Academy

2. BUSARI A. BABATUNDE
KOGI

3. KUTI JAMES AKOREDE
TOJEMARINE Academy

4. MUKAILA FUAD GBOLAHAN
TOJEMARINE Academy

5. CHUKWUKA MICHAEL
LAGOS SEASIDER BOYS

6. LAWAL TAHIR
CORRECTION BOYS

7. OJO O. OLUWAGBENGA
ADIDJA HBC

8. SULAIMON A. OLAITAN
TOJEMARINE ACADEMY

9. SHAGARI JOHN
SOKOTO RIMA

10. SILAS PAUL
ADAMAWA

11. MANIRU DAHIRU
SAFETY SHOOTERS

12. YAHAYA SHAMSUDEEN
PLATEAU

13. MUSTAPHA MOHAMMED
CONFLUENCE STARS

14. MUSTAPHA ISYAKA
SOKOTO RIMA

15. OLUWATOBILOBA ABODE
LAGOS SEASIDER BOYS

16. KAREEM FARUK
TOJEMARINE ACADEMY

17 FOLOKI CHRISTIAN
TOJEMARINE ACADEMY

18. OBABORI SAMUEL
TOJEMARINE ACADEMY

Coach: Emeka Nnamani
Assistant Coach: Ayo Joshua

Nigeria Under 20 Male team Invited Players

1. YUSUF SOLOMON
KANO PILLARS

2. NWODO CHIBUZOR JOHN
KANO PILLARS

3.KEHINDE A. OLAREWAJU
TOJEMARINE ACADEMY

4. AMUSAN O.ADENIJI
TOJEMARINE ACADEMY

5. AKINLADE E. AYOMIDE
TOJEMARINE ACADEMY

6. OKWO OBINNA
CONFLUENCE STARS

7. KASIM YAZID
NIGER UNITED

8. ISA T. NZAMWA
RIMA SOKOTO

9. SALAMI H, DAMILARE
ADDIDJA HC

10. ABUBAKAR ABDULRAHMAN
RIMA SOKOTO

11. AHMED ABUBAKAR
RIMA SOKOTO

12. YAHAYA ISMAILA
NIGER UNITED

13. SURAJO A. SADIQ
RIMA SOKOTO

14. MOHAMMED A. SHEHU
RIMA, SOKOTO

15. OGUNDOKUN S. ADEWALE
SAFETY SHOOTERS

16. SAHEED SHITTU OLAITAN
LAGOS SEASIDERS

17. NLIAM ANTHONY
KANO PILLARES

18. ADURAGBEMI GANIYU
TOJOMARINE

Coach: Fidelis Obi
Assistant Coach: Abdulrasheed Abdusalam